Search Console site haritası ekleme

Site haritası ekleme

Site haritası ekleme işlemi için öncelikle onaylanmış bir sitenizin olması gerekmektedir . Eğer buna sahip iseniz yazıya devam edebilirsiniz .

 

Adım 1 : Onaylanmış mülkünüze girin

Site haritası ekleme tokpara

 

Adım 2 : Sol tarafta bulunan menüden sırasıyla tarama açılan alt menüden ise Site Haritaları seçeneğini seçin

Site haritası ekleme tokpara

 


 

Adım 3 : Sağ üstte bulunan Site haritası ekleme/test etme seçeneğini kullanma

Burada iki seçeneğimiz bulunmaktadır . Bunların ilki site haritasını test etmektir ki bu yapılmasını tavsiye ettiğim bir adımdır . Bunun için öncelikle Site haritası adresini gerekli alana yazın ve test seçeneğine basın .

Site haritası ekleme tokpara

Test işlemi bitene kadar sayfayı kapatmayınız . Test işlemi bittikten sonra “test sonucunu görüntüle” diyin . Burada öncelikle eğer site haritanızda bir hata varsa onu görebilirsiniz . Eğer herhangi bir hata yoksa kaç tane genel sayfanız olduğu gibi ufak istatistik bilgilerini görüntüleyebilirsiniz . Bütün hataları hallettikten sonra testi kapat diyebiliriz . Tekrar aynı şekilde site haritası ekleme kısmına gelelim ve bu sefer “Gönder” diyelim .

 

Adım 4 : gönderilen site haritasını takip etme

Site haritasını gönderdiniz ve iş bitti ! sanmayın . Gönderdiğiniz site haritasını sürekli olarak güncel tutmaya özen gösterin . Eğer wordpress alt tabanlı bir siteniz varsa çeşitli eklentiler kullanarak dinamik , sürekli kendini güncelleyen site haritaları oluşturabilirsiniz . Bu sayede işiniz çok daha kolay olur . Eğer tamamen kendinize ait bir yazılımınız var ise bu işlem için özel algoritmalar hazırlamak gerekecektir . Bunu diğer yazılarımızda paylaşacağız .

 


 

Samet Mert ÖZTÜRK

Küçük yaşlardan itibaren bilgisayar ile uğraşmaya başladım . İlk başlarda oyun tutkusu olan bu iş zamanla yazılım tutkusuna döndü . Büyüdüğümü ise oyun oynamak değil oyun yapmak zevkli hale geldiğinde anladım .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
%d blogcu bunu beğendi: