Hawking uyardı , sonumuz çok yakın !

Hawking uyardı , sonumuz çok yakın !

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking geçtiğimiz günlerde büyük bir uyarıda bulundu . İnsanoğlunun sonu çok yakın …

Hawking uyardı , sonumuz çok yakın !

Teknoloji insanoğlunu bitirmek üzere !

Harward üniversitesinde açıklamalarda bulunan ünlü bilim insanı hawking teknolojinin insanlıktan çok hızlı geliştiğini ve insanoğlunu kısa süre içerisinde bitireceğini dile getirdi . Yaptığı açıklamada ;

Teknoloji çok hızlı gelişiyor , bunları kontrol etmek artık çok zor . En azından biz insanlar için çok zor , fakat bunu bilgisayarlar yani yapay zekalar yapabilir . Ama şunu da unutmamak gerekiyor ki bir çok filme de konu olmuş olan “yapay zekaların kontrolden çıkması” çok muhtemel . Her ne kadar kontrollü yapay zekalar üretilse de gün geçtikçe ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale gelecekler . Bundan dolayı da kendi kendine öğrenebilen yapay zekalara ihtiyaç duyacağız ki bu da sonumuz demektir .

açıklamalarında bulunan hawking basın toplantısından sonra hiç bir soruyu yanıtlamadı . Hawkingin eskiden yapmış olduğu röportaja buradan ulaşabilirsiniz .


Teslanın yöneticisinden aynı açıklamalar

Hawking uyardı , sonumuz çok yakın !

Tesla ve Space X’in yöneticiliğini yapan elon musk da hawkingin açıklamalarından kısa süre sonra yaptığı bir toplantıda Hawkinge katıldığını , yapay zekaların kontrolden çıkabileceğini ve insanlığa zarar verebileceğini söyledi . Yaptığı konuşma da hedefinde Facebook’un kurucusu Marck Zuckerberg’e de göndermelerde bulunarak ; “ABD de yapay zekayı kısıtlayacak önlemler alınmalı , kanunlar çıkartılmalı . Bu alanda çalışma yapan mâlum şirket kontrol altına alınmalı , kısıtlanmalı . ” dedi . Musk geçtiğimiz haftalarda Apple’ın eski kurucusu ile ilgili de açıklamalarda bulunmuştu . Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz .

 

 

 

 

Zuckerberg’den tepki

Hawking uyardı , sonumuz çok yakın !

Elon musk’ın açıklamalrından hemen sonra Marck Zuckerberg sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda ; ” Musk’ın açıklamalarını izledim , tamamen teknoloji korkusu tacirliği yapıyor , ben bu konuda kendime güveniyorum ve şu ana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadık ” dedi . Bu açıklamadan sonra ikili arasında ki tartışma iyice hararetlendi . Elon musk aradan yarım saat geçmeden bir twit yayınlayarak kendisini savundu . Yanıtında hiç gecikmeyen Musk ; “Marck ile bu konuyu daha önceden konuşmuştum , ne kadar bilgisiz olduğu orta da . Konuya kesinlikle hakim değil ! ” açıklamalarında bulundu . İkili arasında ki tartışma daha ne kadar sürecek bilmiyoruz ama böylesine büyük iki şirketin yöneticisinin yaptıklarını bütün dünya yakından takip ediyor . Hawking uyardı , sonumuz çok yakın ! derken de kim haklı kim haksız göreceğiz .

 

 

Samet Mert ÖZTÜRK

Küçük yaşlardan itibaren bilgisayar ile uğraşmaya başladım . İlk başlarda oyun tutkusu olan bu iş zamanla yazılım tutkusuna döndü . Büyüdüğümü ise oyun oynamak değil oyun yapmak zevkli hale geldiğinde anladım .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
%d blogcu bunu beğendi: